İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
BİLECİK
Bilecik Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Gökgürültülü Sağanak Yağış... 12 Ağustos 2016

Meteorolojik Uyarı

Tarih: 12 Ağustos 2016 Cuma    Saat: 12:00    Uyarı No: 221    Uyarı Kodu: Normal
Yurdumuzun bu geceden itibaren yağışlı havanın etkisine gireceği ve hava sıcaklıklarının hafta sonunda hissedilir derecede azalacağı tahmin ediliyor.
Beklenen Hadise Gökgürültülü Sağanak Yağış
Beklendiği Yer Yurdumuzun bugün akşam saatlerinden sonra serin ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Bu gece ve yarın (13.08.2016 Cumartesi günü) Marmara’nın doğusu, İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz’de görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Marmara’nın doğusu (Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik, Bursa ve İstanbul’un kuzey kesimleri ve Anadolu yakasında) Bolu, Karabük ve Sinop’ta kuvvetli (metrekareye 21-50 kg) Batı Karadeniz kıyı illerinde ise (Düzce, Zonguldak, Bartın ve Kastamonu’nun kıyı ilçelerinde Çok kuvvetli ve Şiddetli (51 – 100 kg/metrekare) olacağı tahmin ediliyor.
14.08.2016 Pazar Günü; Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Akdeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde görülmesi beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Samsun, Trabzon ve Artvin’in kıyı kesimlerinde kuvvetli (metrekareye 21-50 kg), Ordu, Giresun ve Rize ile Trabzon’un doğu ilçelerinde ise çok kuvvetli ve şiddetli (metrekareye 51-100 kg yağış) olacağı tahmin ediliyor.
Hafta sonunda Marmara’nın doğusu ve Karadeniz kıyı illerinde tahmin edilen çok kuvvetli ve şiddetli yağışların sebep olabileceği olumsuzluklara (ani sel, su baskını, yıldırım, heyelan vb.) karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.
15 Ağustos 2016 Pazartesi gününden itibaren yağışlı sistemin kuzeydoğu kesimlere çekileceği ve hafta boyunca Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeydoğu kesimlerinde etkili olacağı bekleniyor.
Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının Cumartesi günü kuzeybatı kesimlerde, Pazar günü ise kuzeydoğu ve iç bölgelerde hissedilir derecede (6 ila 10 derece) azalacağı tahmin ediliyor.
Rüzgârın; Cumartesi ve Pazar günleri Batı Karadeniz, Marmara ve Ege’de kuzey ve kuzeydoğu (yıldız ve poyraz), Pazar günü ilave olarak Orta ve Doğu Karadeniz’de kuzey ve kuzeybatı yönlerden (yıldız ve karayel) kuvvetli ve zaman zaman fırtına şeklinde (40 – 70 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.
Başlama-Bitiş Zamanı 12.08.2016 21:00 – 14.08.2016 21:00 TSİ
Hadisenin Şiddeti Şiddetli Yağış
Oluşması Muhtemel Riskler Ani Sel – Su Baskını – Sel – Heyelan – Yıldırım – Çatı Uçması – Ulaşımda Aksamalar
Alınabilir Önlemler Sellerden Korunma Yöntemleri | Yıldırımdan Korunma Yöntemleri
Uyarı Yapan Merkez Analiz ve Tahminler Şube Müdürlüğü

Yağış Şiddeti Sınıflandırması

Hafif Yağış

1 – 5 mm

Orta Kuvvette Yağış

6 – 20 mm

Kuvvetli Yağış

21 – 50 mm

Çok Kuvvetli Yağış

51 – 75 mm

Şiddetli Yağış

76 – 100 mm

Aşırı yağış

100 mm üzeri
Not: 12 Saatlik periyotta miktara bağlı değerlendirme yapılmış ve bölgeler arası topografik farklılıklar dikkate alınmadan sınıflandırılmıştır.

- See more at: http://www.bilecikafad.gov.tr/gokgurultulu-saganak-yagis-12-08-2016/#sthash.bmwr7Qgx.dpuf