İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Bilecik Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

AFAD Başkanlığı Tarafından İlimize Tahsis Edilen 8x8 Amfibik Araç ile İlk Tatbikatımızı Pelitözü Göletinde Yaptık... 30 Aralık 2016

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından ilimize tahsis edilen 8x8 amfibik araç ile ilk tatbikatımızı 30 Aralık 2016 cuma günü Pelitözü göletinde gerçekleştirdik tatbikatta İl Müdürümüz Mehmet Hayri DEMİREL başta olmak üzere bütün arama kurtarma personeli aracı kullanarak tecrübe etti.

Amfibik özelliğe sahip araçlar; yolu olmayan açık, engebeli ve eğimli arazilerde, enkazların arasında, bataklık ve sığ sularda ya da yoğun karlı arazilerde kullanılacak. 8x8’ler, 50 derece dik yokuşları çıkabiliyor, 45 derece yan eğimli arazilerde yol alabiliyor. Enkazda hareket kabiliyetine sahip olan bu araçlar, 35 litre benzinle 8 saat aralıksız olarak arama-kurtarma faaliyeti yürütebiliyor. Karada 6, suda ise 4 personel taşıma kapasitesine sahip araçlar, sedye konulduğunda ise 3 personel taşıyabiliyor.

8x8’ler; su baskını, sel, çığ, heyelan, yangın, deprem gibi ülkemizin sıklıkla karşı karşıya kaldığı afetlerde hayat kurtaracak.